Blogi

Luumen ja Kelvin – mis need on?

Hõõgniit

Kui sa puutud kokku tänapäevase LED valgustusega, sattud kiirelt selliste terminite otsa nagu Luumen ja Kelvin. Mida nende terminite all täpsemalt mõeldakse?

Minevikus pidi oma lühtritesse lampi valides panema tähele ainult vattidega seonduvat infot. Rohkemate vattidega lambid olid eredamad kui väiksema vati ühikuga valguskehad. See oli lihtne ja kõigile üheselt arusaadav. Aastakümnetega sai see meile selgeks ja omaseks. Kodus laevalgustites olid levinud 75W lambid, laualambis 60W ja 100W lambid garaažides ning õuevalgustites. Tänapäeval, kui valime endale uut LED lampi (maakeeli pirni), peame mõistma mitmeid uusi termineid. Neist olulisemad on Luumenid, Kelvinid mis on ka enim nähtavale toodud nii toodete pakenditel kui reklaamides. Mõlema parameetri mõte on muuta LED lambi ostmine mugavaks ja valguskehade omavaheline võrdlemine võimalikuks.

Mis on Luumen?

Luumen (lm) on SI süsteemis olev valgusvoo (ingl k: luminous flux) mõõtühik. Ühik annab meile informatsiooni, kui palju valgust valgusallikast väljub ja meie silmani jõuab. Mida kõrgem number seda rohkem valgust eraldub ning seda eredam on lamp.

Erinevatel valguskehadel on erinev valgusviljakus (luumenid / W). Vanematel süsteemidel nagu hõõglampidel, on valgusviljakus oluliselt madalam kui tänapäevastel tehnoloogiatel (säästupirnid, LED lambid). Selleks, et saavutada valgusvoog ca 1100 lm, on vajalik hõõglamp võimsusega 75W. Sama ereduse saab aga säästulambiga, mille võimsus on ca 18W või LED lambiga võimsusega ca 13W.

Võimsuste ja luumenite suhe
Võimsuste ja luumenite suhe

Mis on Kelvin?

Kelvin (K) on standardühik määramaks valguse värvustemperatuuri. See väljendab soojuslikku muljet, mis meil valgust vaadates tekib. Värvustemperatuur annab meile ülevaate, kas lamp toodab külma või sooja tooniga valgust. Mida kõrgem number, seda külmem on värvustemperatuur ja mida madalam number, seda soojemat valgust eritatakse.

Värvustemperatuur katab laia ulatust väga soojast kuni väga külmani. Soojaks valguseks peetakse kollaka tooniga väärtusi alla 3300 Kelvini ja selline valgus mõjub inimesele hubaselt. Madalad Kelvini väärtused leiab näiteks küünaldest ja päikeseloojangust (ca 1500 K). Ja need on meile, inimestele, väga romantilised valgusallikad.

Tavaline neutraalne valgus jääb vahemikku 3300 Kelvinit ja 5300 Kelvinit. Külm valgus algab väärtustest üle 5300 K ja tagab stimuleeriva ja kontsentreeriva keskkonna. Kõrgeimad väärtused leiab pilvitu sinise taevaga keskpäeval, kui valguse värvustemperatuur võib olla isegi 10 000 K.

Värvustemperatuur
Värvustemperatuur

Inimese hormonaalne süsteem on tugevalt seotud valguse intensiivsuse ja värvustemperatuuriga. Külm valgus muudab meid aktiivsemaks ja erksamaks. Seevastu soe valgus annab ajule signaali, et võime lõõgastuda ja keha hakkab tootma unehormooni. Seetõttu tunneme ennast rahulikult ja mõnusalt sooja valgusega keskkonnas ja õhtusel ajal külma valgusega ruumis väga viibida ei soovi. Kui aga eesmärk on olla produktiivne ja tegus, peaksime valguse abil looma endale sobiva keskkonna.

Ja nagu eespool mainisin: lõkkevalgus, küünlavalgus, päikeseloojang on meie jaoks justkui arhailised lõõgastid.

Päikeseloojang

Luumenid ja Kelvinid lambikettides

Lambikettidesse lampe valides peaks esmalt mõtlema keskkonnale, kuhu kett läheb. Mida rohkem on lampe ja mida tihedamalt need on, seda suuremaks läheb summaarne luumenite väärtus. Seega kui kett on meile lähedal (2-3m kõrgusel pea kohal) ja meie eesmärk on luua hubane keskkond, mitte ruumi tugevalt välja valgustada, oleks mõistlik kasutada ketis väikese luumeni väärtusega sooja värvustemperatuuriga lampe. Meie enda lemmikuks on kujunenud sooja valgusega 35 lm LED lambid.

Kui kett on kaugemal ja täidab ka valgusti funktsioone – näiteks territooriumi valgustamiseks kasutatavad valgusketid – peaks lambi võimsus suurem olema. Perimeetri katmiseks mõeldud kettidesse soovitame üldiselt lampe vähemalt 60 lm.

Võimalus on ketti paigaldada ka dimmerdatavad lambid. Siin peab aga silmas pidama paari eripära võrreldes hõõglampidega. Hõõglampide dimmerdamine on lihtne ja ei vaja eriseadmeid. Lisaks muutub hõõglambi värvustemperatuur võimsuse vähendamisega.

LED lampide reguleerimiseks on vajalik trailing-edge dimmer (varsti ilmub meilt ka LED dimmerite eripärasid tutvustav postitus). Lisaks ei muutu LED lambi valgus väiksema võimsuse juures soojemaks vaid jääb oma põhivärvuse juurde. Kuigi selles osas on juba esimesed lahendused turul olemas (Philipsi toodang), mis imiteerivad värvustemperatuuri muutust võimsuse vähendamisel.

Lambiketid

Loodan, et see väike artikkel selgitas natuke lähemalt, mis on luumen ja Kelvin. Kõik teie kommentaarid on oodatud ja meeleldi vastan tekkivatele küsimustele.

Kirjutas: Sten Arvi

Jälgi
Teavita
Hinda toodet
Soovi korral enda autentimiseks. Ei jää avalikult näha.

2 Comments
uusim
vanim populaarseim
Inline Feedbacks
View all comments