Blogi

5 aspekti, mida koduaia valgustamisel arvestada

5 aspekti, mida koduaia valgustamisel arvestada | Lambikettide rent ja müük

Suveõhtud, pere ja sõprade naer terrassil, piknikud koduses õunaaias – kõik need hetked saavad täiestu uue mõõtme, kui meeleolu aitab luua hästi läbimõeldud valgus. Aia valgustamine pole pelgalt praktiline vaid ka osa atmosfääri loomisest. Täna toome Sinuni viis aspekti, mida tasub meeles pidada, kui koduaeda valgusega kujundama hakkad.

1. Mõtle funktsionaalsusele ja meeleolule korraga

Tihti keskendutakse vaid praktilistele valgustitele – teeradadele, treppidele, sissepääsudele. Kuid hea valgustus on ka oluline meeleolu looja. Pehmemad valgusallikad, mida saab paigutada kõrgemale või madalamale, postide või puude vahele, annavad lisaks valgusele ka kohese efekti meeleolu loojana.

2. Väldi valgusreostust

Liigne või valesti suunatud valgus võib rikkuda nii öise taevavaatluse kui ka naabri une. Väärt valguslahendus on suunatud sinna, kus seda vaja on. Mida hajusam ja pehmem valgus, seda vähem silmi koormav ja loomulikum on tulemus. Võimsamaid valgusteid on tark paigutada kohtadesse, kus on vaja pimedal ajal tegutseda: kuuride esised, parklad, töökoja ümbrus. Mahedamad valgustid on jällegi head puude vahele, radade valgustamiseks või ühtlase hämara valgusfooni loomiseks.

3. Aeg ja aastaajad

Mõtle läbi, millal su valgustus tegelikult kasutust leiab. Suvel naudime pikalt õhtuhämarust, kuid sügisel ja talvel saab valgustus hoopis teise tähenduse. Eriti tore on, kui valgust saab kerge vaevaga ümber sättida või ajastada vastavalt hooajale või sündmustele. Siin on abiks hämaraandurid, mis talvehooajal panevad valgustid varem tööle ja suvehooajal arvestavad lühema pimeda ajaga ja lülitavad valgustid hiljem sisse. Samuti võib näiteks lõkkeplatsi juures olnud valgusketi tõsta talveperioodiks kuusekaunistuseks ümber.

4. Vooluühendus vs paindlikkus

Statsionaarsed valgustid on tihti võimsamad, kuid nõuavad planeerimist. Vaja on pistikupesi või harukarpe seintele või valgusposte teeradade kõrvale. Samas on olemas lahendusi, mida saab kiirelt paigaldada ja vajadusel ümber tõsta ja mis loovad mõnusa sumeda õhustiku igal ajal ja igas kohas. Näiteks lambikette saab jadasse ühendada mitusada meetrit ilma, et peaks uut pistikupesa ette valmistama.

5. Detailid loevad

Valgustuse puhul kehtib sageli reegel „vähem on rohkem“. Just õigesse kohta riputatud valgustid, soojatooniline hõõglambi valgust imiteeriv LED lamp või ootamatust kohast paistev helk võivad muuta aia täiesti eriliseks. Mõnikord piisab ühest hästi läbimõeldud valguslahendusest, et kogu õueala ärkaks õhtupimeduses juskui ellu.

Kui valguslahendused on kujundatud teadlikult, saab koduõuest koht, kus tahaks õhtul viibida rohkem kui toas. Ja vahel piisabki vaid ühest ketist, ühest ideest, ühest hästi valitud nurgast, et kogu meeleolu muutuks.