Blogi

Kuidas lambiketid talveks ette valmistada?

Lambiketid talveks
Lambikettide hooldus

Aastal 2017 oli detsembri alguses täpselt selline ilm nagu ülemisel pildil. Meie valgusketid olid kaunistamas Viljandi Jõuluhansa festivali. Me ei tea, kas sellel aastal tuleb sarnane talv nagu siis ja sajab maha meetripaksune lumekiht või on talv läbi soe ilm.

Kuidas aga lambiketid talveks ette valmistada? Toome siin välja mõned olulisemad punktid, millele tähelepanu pöörata.

Kinnitused

Kõige olulisem on üle kontrollida kõik kinnitused. Alusta põhikinnitustest, mis on kettide sillete otstes. Jälgida tuleb, et valitud kinnitus on endiselt tugev ja püsib ka võimaliku lumeraskuse lisandumise korral.

Kui pikkade vahemaadega ühendused on tehtud kaablivitsade ehk “nipukatega” ja ilma trossi või nöörita, siis põhikinnitustena oleks mõistlik asendada need kinnitused näiteks rihma või laia paelaga. Odavamad kaablivitsad võivad miinuskraadidega rabedaks muutuda ja puruneda. Külmakindlus peaks olema märgitud kaablivitsade pakendile (tavaliselt umbes nii: “UV-kaitsega -40°C kuni 110°C”). Võib ka teha mitu järjestikust otsakinnitust, mis lisab kindlust, et ühe katkemise korral kett rippuma jääb.

Kui kett on kinnitatud läbivalt millegi külge (tross, räästas, sein), siis jaotub raskus kõikide punktide vahel ära ja kaablivitsad sobivad siia hästi. Trossi puhul langeb koormus sellele ja oluline on üle vaadata trossi enda kinnitused. Puuoksa külge seotud nööri puhul vaata üle, et oks ei oleks kuivanud ja rabe või suve jooksul viga saanud.

Elektriühendused

Järgmiseks peaks üle vaatama elektriühendused ja lambipesad. Kuna talvel on nii miinus kui plusskraade, peaks proovima ennustada sulavast lumest tekkivaid veeniresid ja nende võimalikku voolamist elektriühenduste peale.

Kui oled ühendanud lambiketi tavalisse pistikupessa, vaata üle, kas pesal on peal IP44 märge. See tähistab pritsme ja tolmukindlust igast suunast. Kui pistikupesa on seina peal, siis ilmselt on elektrik juba arvestanud, et ühendus ei oleks otsese vihma ja lume käes. Kui aga oled elektri viinud ketini pikendusjuhtme abil, siis on oluline ühendus üle kontrollida. Vaata, et pistik on korralikult pesas ja vesi ei pääse ühenduste vahele. Kui pikendusjuhe ei ole IP44 kaitseastmega, tuleks see kas välja vahetada või panna sellele ümber niiskuskindlust lisav kaitsekarp. Äärmisel juhul mässi ühendus korralikult tugevasse kilekotti ja kinnita mõlemast otsast hermeetiliselt teibiga. Kõige kindlam on kõik ühendused otsese vihma ja lume alt ära liigutada.

Kõikides lambipesades peavad olema lambid (pirnid) sees. Tühi pesa on ohtlik. Sinna võib vesi vabalt sisse voolata, putukad sisse minna ja keti maha kukkudes on lahtine pesa riskiks inimestele ja loomadele.

Samuti peab üle vaatama, et tihendid oleks korras. Meie PRO seeria kettide silikoontihendid on pesa sees kaitstud ja nendega ei tohiks midagi juhtuda, kuid LM seeria kettide väljaspool olev kummitihend on ilmastikule tundlikum ja võib aja jooksul rabedaks muutuda ning rebeneda. Lambikettide hoolduse ajal vaata üle, kas tihendid on korralikult oma kohal ja terved. Kui mõni on rebenenud nii, et niiskus võib pesasse pääseda, vaheta see välja kaasasolnud tihendite vastu või telli meilt uued tihendid. Garantiiaja jooksul on tihendite tellimine tasuta ja ilma saatmiskuluta. Kirjuta meile ja leiame lahenduse.

Pesad suunaga alla

Mõistlik on valguskettide pesad paigutada nii, et sulav lumi ja vihmavesi neid mööda maha saaks voolata. Kui lambipesad on suunaga üles, siis lumi sajab lambi peale ja sulab lampi mööda otse tihendile ning võib sealt ka pesasse imbuda. Kui tihendid on korralikud, siis koheselt see ei tee midagi, kuid pesa võib kiiremini oksüdeeruda ja lõpuks enam mitte elektrit juhtida. Sellega väheneb lambiketi eluiga. Kõige parem oleks pesad keerata vähemalt 90-kraadise nurga alla.

Vaata ka üle räästa küljes olevate kettide paigutus. Vahel kipuvad katused sooja läbi laskma ja räästa servadesse tekivad suured jääpurikad. Sellisel juhul peab vaatama, et vesi ei voolaks otse lampide peale ja purikad lampidele ei kinnituks. Enamasti piisab sellest, kui liigutada kett veidi sügavamale räästa alla.

Talveks teist tooni lambid

Mitmetele meie klientidele meeldib lambiketid talveks teist tooni lampidega varustada. Näiteks külma valgusega lamp annab müstilisema ja kalgima valgusefekti, mis koos lumega võib päris ilus olla. Enamikel lambikettidel saab lampe vahetada ja miks mitte talvehooajaks keerata sisse külma tooniga valgusallikas (värvustemperatuur >5500K). Ka on võimalik kettidesse valida värvilised LED-id ja kasutada lambiketti üldse mõne puu dekoreerimiseks jõulupuuna.

Loodan, et said siit mõne kasuliku näpunäite. Võimalik, et mingi küsimus jäi puudutamata. Anna oma küsimustest meile teada ja püüame kõigile ka vastuse leida.

Kaunist hingedeaega!

Jälgi
Teavita
Hinda toodet
Soovi korral enda autentimiseks. Ei jää avalikult näha.

2 Comments
uusim
vanim populaarseim
Inline Feedbacks
View all comments