Blogi

Valguskettide automaatne lülitus

Valgusketi lülitus

Meie käest on palju uuritud, kuidas saaks lambikettide tööd automatiseerida. Kuidas teha valguskettide lülitus nii, et need kindlal kellaajal süttiks ning kustuks ja kuidas ühendada ketid targa kodu süsteemidega. Erinevaid lahendusi on väga palju. Analoogsüsteemidest digitaalsete erilahendusteni. Mõned lahendused, mida ise oleme kasutanud on järgmised:

Programmkell

Programmkell on kõige levinum valguskettide lülitamise meetod. Kell programmeeritakse kindlal ajal sisse lülituma ja samuti kindlal ajal välja lülituma. Mugav ja lihtne paigaldus muudab selle lahenduse kõigile kättesaadavaks. Lihtsamad kellad käivad pistikupessa ja keti saab otse kella enda külge ühendada. Selline on näiteks Bauhofis pakutav kell.

Peenemat seadistust lubavad digitaalsed programmkellad, mida saab samuti otse pistikupessa ühendada. Need kellad lubavad täpsemat programmeerimist kellaaja järgi ja sageli isegi nädala või kuu kaupa.
Näiteks see K-Rauta pakutav digitaalkell.

Kui õues olev elektripistik on kilbis eraldi kaitsme alla ühendatud, saab kilpi lisada digitaalse taimeri, mis juhib ühte või mitut pistikupesa. Sellise taimeri paigaldamiseks oleks mõistlik kasutada elektriku teenust.

Programmkellade paigaldamisel tuleb jälgida toote IP klassi, mis näitab kuhu seda paigaldada võib. Laias laastus on kõik alla IP44 seadmed mõeldud siseruumidesse ja IP44 alates võib neid kasutada ka väliskeskkonnas.

Hämaraandur ja liikumisandur

Hämaraandur teeb valguskettide lülituse siis, kui valgustugevus on vähenenud etteantud tasemeni. Hommikul, kui valgustugevus hakkab jälle suurenema, lülitatakse ketid etteantud tasemeni jõudes välja. Andur tuleks paigaldada nii, et sellele ei paista peale muid valgusallikaid. Näiteks on olnud juhuseid, kus tänavavalgustus paistab andurile ja tekitab valelülitusi.

Hämaraandureid müüakse enamikes ehituspoodides ja neid on väga erineva disainiga. Näiteks saab korraliku anduri Decorast.

Oleme paigaldanud mitmeid kette ka liikumisanduri külge. Liikumisanduri saab seadistada nii, et see hakkab tööle alles siis, kui väljas on piisavalt pime. Lisaks saab määrata põlemise aega (kui pikalt lambid põlevad peale anduri lüliti rakendumist). Korralikke andureid saab ühendada ka jadasse, mis tähendab seda, et andurid võivad olla näiteks nii värava kui maja ukse juures. See lubab valgustit käivitada nii toast väljudes kui pimedal ajal väravast sisenedes.

Nutilüliti

Valguskettide lülitus

Kõige moodsam viis kette sisse ja välja lülitada on nutilülitite abil. Tegemist on väikeste seadmetega, mis ühendatakse pistikupesa või elektriseadme külge nii, et vool sellest läbi liiguks (sarnaselt tavalisele lülitile). Seade ise ühendub Wifi võrku ja edaspidi saab lülitusi teha erinevate nutiseadmete abil või ühendada lüliti targa kodu süsteemidega. Lisaks on võimalik seadistada erinevaid taimeri funktsioone, panna kette põlema kaugjuhtimise teel ise eemal olles jne. Nutilüliteid on väga erinevas hinnaklassis ja võimekusega. Nende kohta tasub uurida lähimast elektroonikapoest.

Ise oleme kasutanud Sonoff tooteid, mis on oma hinna kohta üllatavalt töökindlad.

Tänapäeval on olemas igasuguseid andureid ja tarku lüliteid. Seega ei pea jääma lootma ainult tavalise lüliti peale. Andureid saab omavahel kombineerida ja seadistada täpselt kasutaja soovide järgi. Lisainfot oskavad anda elektri- ja elektroonikapoed ning suuremad ehituspoed.

Pime aeg on käes, kuidas Sina oma ketid põlema lülitad?

Loe ka kettide paigaldusviisidest.

Jälgi
Teavita
Hinda toodet
Soovi korral enda autentimiseks. Ei jää avalikult näha.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments